IsProgress

Jak przyspieszyć stronę internetową?

jak-przyspieszyc-strone-internetowa-isprogress-blog
Nudzisz się czekając? Powinieneś przyspieszyć swoją stronę internetową. W internecie liczy się każda sekunda, użytkownicy wymagają jak najszybszego rezultatu.
Każdy chciałby, aby jego strona była jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, lecz wymaga to pracy. Dostosowanie strony do potrzeb wyszukiwarek na pewno Ci w tym pomoże.

Dlaczego powinieneś przyspieszyć swoją stronę internetową?

Głównym powodem będzie zadowolenie użytkowników, ale szybkość ładowania strony wpływa również na aspekty niewidoczne na pierwszy rzut oka. Poniżej znajdziesz główne zalety szybkiej strony internetowej.
Zadowolenie użytkowników – jeśli Twoja strona internetowa ładuje się dłużej niż 3 sekundy, średnio 40% użytkowników wyjdzie z niej przed załadowaniem. Skutkiem tego jest również mniejsza konwersja, na której każdemu zależy najbardziej. Co z tego, że będziesz sprowadzać ruch na swoją stronę internetową, jeśli użytkownicy będą z niej wychodzić. Pamiętaj, że chcesz aby kupili Twoje produkty lub usługi, więc powinieneś zadbać o ich zadowolenie.
Wyniki wyszukiwania – Google jako jeden z czynników w pozycjonowaniu strony bierze pod uwagę jej szybkość ładowania. Im szybciej, tym lepiej. Dzięki przyspieszeniu ładowania swojej strony internetowej, możesz pojawić się w wynikach wyszukiwania wyżej niż Twoja konkurencja. Innym równie ważnym aspektem jest certyfikat SSL o którym pisaliśmy w poprzednim artykule.
Quality Score – jeśli korzystasz z kampanii Google Ads i chcesz zmniejszyć koszt reklam – powinieneś przyspieszyć swoją stronę internetową. Google bierze pod uwagę jakość strony docelowej i na jej podstawie wyświetla reklamy wyżej lub niżej w wynikach wyszukiwania.
Lepsza indeksacja strony przez roboty – szybsza strona to lepsze indeksowanie strony przez roboty Google. Odczytują one treść na stronie, więc ważne jest, aby elementy szybko się wczytywały i strona nie ważyła zbyt dużo.

Jak sprawdzić czy powinienem zoptymalizować swoją stronę?

Nie da się tego stwierdzić jednoznacznie. Aczkolwiek jeśli sam czujesz, że Twoja strona internetowa ładuje zbyt długo, skorzystaj z darmowych narzędzi do sprawdzania szybkości ładowania strony. Takie narzędzie oferuje Google – PageSpeed Insights.
Analizuje ono zawartość strony internetowej i pokazuje w jaki sposób można ją przyspieszyć. Wystarczy wkleić link do strony, chwilę poczekać i narzędzie przedstawi całą listę informacji związanych z analizą. Poniżej przedstawiliśmy analizę naszej strony isprogress.pl na komputerach. Możliwe jest również przeprowadzenie analizy na urządzeniach mobilnych.
Jak przyspieszyć stronę internetową - Google PageSpeed Insights
Jeśli już wiesz czy Twoja strona ma problemy z szybkością ładowania, warto by było zastanowić się jak rozwiązać ten problem. Poniżej przedstawiamy, co może pomóc w szybkości ładowania strony.

Jak przyspieszyć stronę internetową?

Optymalizacja grafik – jednym z najczęściej popełnianym błędem jest używanie za dużych grafik na stronie internetowej i ich nieodpowiedni format. Staraj się, aby zdjęcia nie były przesadnej wielkości – szerokość 1080 pikseli w zupełności wystarczy. Zadbaj, aby były w odpowiednim formacie:
JPG – używany zazwyczaj do zdjęć, ponieważ jest pod nie zoptymalizowany. Jest plikiem rastrowym, więc traci niewielką ilość danych.
PNG – to najczęściej używany format w internecie, ponieważ został dla niego zaprojektowany. Obsługuje kanał alfa, dzięki któremu jego tło jest przezroczyste. Niestety przez swoją specyfikę może powodować duży rozmiar pliku.
SVG – plik oparty na grafice wektorowej, dzięki której nie stracisz na jakości przy skalowaniu obrazu. Obsługuje również animacje. To najlepszy format do pokazania logo i innych geometrycznych kształtów.
Lazy Load – polega na opóźnieniu ładowania zdjęć do momentu, w którym będą potrzebne. W praktyce oznacza to, że ładowanie zdjęcia nastąpi wtedy, gdy użytkownik przewinie stronę do momentu, gdzie znajduje się dane zdjęcie.
Przechowywanie video – jeśli na swojej stronie internetowej posiadasz jakiś film, postaraj się, aby nie był on przechowywany na Twoim serwerze. Zwłaszcza, gdy jest dużych rozmiarów. Może to znacząco obciążać Twój serwer. W prosty sposób możesz przechowywać film na np. YouTube lub Vimeo i pokazać je na swojej stronie.
Optymalizacja kodu – zastanów się czy na pewno potrzebujesz wszystkich opcji stylowania i funkcji elementów na stronie. Niepotrzebne linijki kodu usuń. Możesz również połączyć niektóre pliki CSS z plikami JS i ładować je możliwie jak najpóźniej. Jeśli jednak nie posiadasz takich umiejętności, warto oddać pracę specjaliście, który na pewno doradzi jeszcze więcej.
Pamięć cache – przechowuje przez określony czas potrzebne pliki do załadowania strony na dysku użytkownika, aby wczytać je przy ponownym wejściu. Załadowanie plików z dysku użytkownika jest o wiele szybsze niż pobranie ich z serwera, a dopiero potem załadowanie. Warto jest włączyć tę funkcję.

Chcesz otrzymać darmową wycenę lub masz do nas pytania?

Wypełnij formularz kontaktowy, a my wrócimy do Ciebie z odpowiedzią maksymalnie do 2 godzin!
kontakt@isprogress.pl
+48 788 819 363